Porady

Jak opiekować się roślinami.

 1. Porady ogólne.
 2. Opieka.
  1. Rośliny jadalne.
  2. Rośliny owocujące.
  3. Kwiaty i rośliny ozdobne.
 3. Rośliny.
  1. Jak chronić się przed owadami?
  2. Sprawdź, zanim zaczniesz podejrzewać chorobę.
  3. Najczęściej występujące owady.
  4. Choroby grzybicze.
 4. Jak przycinać rośliny?
 5. Dlaczego moje rośliny nie wydają owoców?
 6. Jak przesadzać rośliny?
 7. Jaki jest cykl życia roślin w Smart Garden?
 8. Ile czasu potrzeba, by nasiona wykiełkowały?
 9. Klonowanie roślin.
 10. Nasiona.
 11. Które rośliny dobrze czują się w swoim towarzystwie?
 12. Czy mogę dowolnie łączyć moje rośliny?
 13. Czy ogrody Click and Grow są organiczne?
 14. Smart Garden - przewodnik w kilku krokach.
 15. Kiedy mogę usunąć kopułkę?
 16. Zasilanie Smart Garden.
  1. Jak ustawić/regulować programator czasowy?
  2. Ile prądu pobiera Smart Garden?
 17. Obsługa i czyszczenie Ogrodu.
 18. Jak nie przelać ogrodu?

 

 1. Porady ogólne:
  • Wymiana wkładów: nigdy nie zostawiaj pustego miejsca w swoim ogrodzie. Każdorazowo wymień wkład na nowy. W ten sposób zawsze będziesz miał świeże kwiaty, zioła , warzywa i owoce. Jeżeli skończą ci się wkłady, pozostaw puste miejsce i uzupełnij je, jak tylko otrzymasz nowe.
  • Temperatura: najlepsza średnia temperatura do uprawy Twoich roślin to 18-24 st C.
  • Czyszczenie: zaleca się dokładne czyszczenie tac przynajmniej trzy razy w roku.
  • Kiełkowanie: rośliny rosną w indywidualnym tempie. Niektóre zaczynają kiełkować w ciągu tygodnia, inne mogą potrzebować do trzech tygodni. Bądź cierpliwy. Pozostaw kopułki na miejscu do czasu, gdy roślinki zaczną ich dotykać.
 2. Opieka:
  1. Rośliny jadalne.
   • Warzywa zielone:
    Jadalne rośliny zielone sałatkowe dojrzewają i nadają się do jedzenia po około 30 dniach od zasadzenie, gdyż właśnie wtedy mają najlepsze właściwości odżywcze, teksturę i kolor. Rośliny można zerwać w całości lub stopniowo, wybierając duże zewnętrzne liście – ze środka rośliny wyrosną nowe.
   • Zioła:
    Zioła o sztywnych łodygach lubią być przycinane. Pozostaw przynajmniej dwie pary liści a wkrótce staną się mocniejsze i bardziej gęste. Zazwyczaj zioła można zacząć przycinać po około 20 dniach od zasadzenia. Nie czekaj, aż roślina zacznie sięgać lampy. Wkłady z ziołami nadają się do użytku przez 60 dni, w zależności od ścinania.

  2. Rośliny owocujące.
   • Dopilnuj, by we wkładzie był jeden pęd. Czasami pojawiają się nowe odnogi. Ogranicz liczbę pędów papryczek chilli i pomidorów koktajlowych do jednego, aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość miejsca do wzrostu.
   • Zapylanie:
    Zapylanie jest konieczne, aby roślina wydała owoce. W trakcie kwitnienia pyłek należy przenieść pomiędzy kwiatami za pomocą palców lub małego pędzelka. Wystarczy również codzienne, delikatne potrząśnięcie rośliną.
    W okresie owocowania roślina zaczyna gubić liście. To proces naturalny a zwiędłe liście należy usunąć. Rośliny owocujące rosną i wydają owoce do 120 dni.
  3. Kwiaty i rośliny ozdobne.
   • Pierwszych kwiatów można się spodziewać po około 50 dniach od zasadzenia. Rośliny ozdobne nie wymagają wiele opieki, należy tylko usuwać zwiędłe kwiaty i liście, by ich wygląd cieszył nasze oko.
 3. Rośliny:
  Uprawianie roślin w farmach i ogrodach Click and Grow nie wymaga wiele zachodu, ale niestety nieproszeni goście z zewnątrz mogą zaszkodzić twoim uprawom. Nasze produkty są ekologiczne, nasza ziemia nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, np. środków grzybobójczych czy pestycydów. Może to jednak zwiększyć podatność Twojej rośliny na ataki z zewnątrz.
  Oto kilka porad dotyczących opieki nad roślinami, co zrobić, kiedy nie rozwijają się dobrze lub gdy w Twoim ogrodzie pojawią się nieproszeni goście.
  1. Jak chronić się przed owadami:
   • Posadź w ogrodzie kilka roślin znanych ze swych właściwości odstraszających, np. lawendę, aksamitkę rozpierzchłą, miętę lub kocimiętkę. Zawierają one olejki aromatyczne odstraszające owady.
   • Unikaj pozostawiania otwartych drzwi i okien (np. w celu wywietrzenia). W ten sposób owady nie dostaną się do Twojego ogródka i nie zaszkodzą roślinom.
   • Dokładnie sprawdzaj doniczki, rośliny oraz kwiaty, które przynosisz do domu. Niestety często nowe rośliny są już zaatakowane przez szkodniki lub/i grzyby, zanim przyniesiesz je do domu. Jeżeli zobaczysz coś podejrzanego, np. maleńkie robaczki lub dziwne plamki na liściach, lepiej nie przynoś ich do domu.
  2. Sprawdź, zanim zaczniesz podejrzewać chorobę:
   • Czy Twoja roślina jest stara?
    Jadalne rośliny zielone powinno się spożyć w ciągu około 30 dni a zioła w ciągu 70 dni od posadzenia. Jeżeli będą zmieniały kolor w niepożądany sposób, upewnij się, że prawidłowo je przycinasz i zjadasz w odpowiednim czasie.
   • Rośliny nie rosną bujnie?
    Najlepsza temperatura dla Twoich roślin to 18-25 stC. Jeżeli jest zbyt ciepło, rośliny starzeją się i psują szybciej. Niższe temperatury nie pozwalają roślinom kiełkować. Poza tym, jadalne rośliny zielone, zwłaszcza sałata, wydają najlepsze plony w trochę niższych temperaturach, maksymalnie do 22 st C.
   • Liście lub kwiaty opadają?
    Jako że Twój ogród to czysta natura, rośliny wytwarzają także naturalne odpadki. Oznacza to, że zaczną gubić dolne i/lub stare liście, kiedy już osiągną dojrzałość. Po prostu usuń je.
   • Jeżeli pozwolisz Twojej roślinie, np. bazylii, urosnąć zbyt wysoko, spali się, kiedy zacznie dotykać lampy. Podnieś wtedy ramię lamy wyżej, jeżeli istnieje taka opcja. Zaleca się też przycinanie roślin, co sprawia, że są bujniejsze i dają więcej plonów.
  3. Najczęściej występujące owady:
   • Do owadów najczęściej atakujących Twój ogród należą mszyce, przędziorki, wciornastki, mączliki, wełnowce i czerwce.
   • Jeżeli znajdziesz pojedyncze lub nieliczne egzemplarze, wystarczy je usunąć i pozostawić rośliny.
   • Jeżeli będzie ich dużo, należy usunąć całą roślinę lub rośliny, ponieważ stworzenia te są świetne w ukrywaniu się w nasadach liści lub pod nimi.
   • Nie polecamy natychmiastowego zastosowania środków owadobójczych. Większość preparatów (nawet te organiczne), nie są przeznaczone do używania w pomieszczeniach i po oprysku rośliny nie mogą być już spożywane. Ponadto większość tych środków jest również szkodliwa dla ludzi.
   • Po usunięciu roślin dokładnie umyj ogród. Wypłucz komory pod bieżącą wodą i zdezynfekuj wszystkie powierzchnie. Możesz użyć Cutaseptu, wódki, octu lub jakiegokolwiek innego środka dezynfekującego.
   • Ziemia może zostać zainfekowana przez skoczogonka. Zasadniczo są one nieszkodliwe, ale mogą uszkodzić dolne liście, które z kolei mogą nadkazić się chorobą grzybiczą ( nie zawsze). Nie ma potrzeby pozbywać się skoczogonków, ale można to zrobić wymieniając wszystkie wkłady i dokładnie myjąc ogród przed włożeniem nowych. W ten sposób zapobiegasz przejściu owadów do nowych wkładów. Sprawdź również wszystkie tradycyjne donice w domu. Jeżeli skoczogonki są również w nich, zaprzestań podlewania na kilka dni, aby ziemia wyschła. Wtedy skoczogonki się wyprowadzą.
  4. Choroby grzybicze:
   • Uszkodzone rośliny są bardziej podatne na choroby grzybicze.
   • Choroby grzybicze przenoszą się przez powietrze. W związku z tym zawsze sprawdzaj nowe rośliny, które przynosisz do domu.
   • W przypadku choroby grzybiczej najpierw zauważysz dziwne plamki na lub pod liśćmi. Inną oznaką jest więdnięcie liści w nietypowym okresie.
   • Jeżeli tylko jeden liść jest uszkodzony, usuń go i sprawdź inne rośliny.
   • Zdezynfekuj wszystkie powierzchnie, również nożyczki, którymi tniesz rośliny. Możesz użyć Cutaseptu, alkoholu, octu lub jakiegokolwiek innego środka dezynfekującego. Większość infekcji grzybiczych pojawia się, gdy powietrze jest zbyt wilgotne, a temperatura zbyt niska lub zbyt wysoka.

  Niemniej jednak, rośliny w naszych systemach ogrodowych bardzo rzadko cierpią z powodu chorób lub owadów. Jedną z zalet uprawiania własnych roślin jadalnych i świeżych kwiatów w ogrodach domowych jest to, że nie są one wystawione na niebezpieczeństwa czyhające na zewnątrz. Dzięki temu możemy zaoferować Tobie czysty produkt, pozbawiony jakichkolwiek szkodliwych substancji, takich jak środki grzybobójcze lub owadobójcze. Po prostu ciesz się swoim ogrodem

 4. Jak przycinać rośliny:
  • Jeżeli Twoje zioła urosną zbyt wysoko, zużyj część pędów lub przytnij je, aby roślina zyskała większą objętość. Oto kilka rad, jak to zrobić.
  • Możesz zacząć przycinać roślinkę, kiedy będzie miała już 2-3 pary liści. Zawsze pozostaw 1-2 pary liści, gdyż w przeciwnym przypadku roślina może umrzeć.
  • Przycinaj łodygę ostrymi nożycami, tuż nad węzłem (miejscem, z którego wyrastają liście).
  • W miejscu każdego przycięcia pojawią się 2 odnogi i Twoja roślina będzie dalej rosnąć. Taki zabieg znacznie przedłuży jej okres życia. Najlepiej rozpocząć naukę przycinania na bazylii, tymianku lub melisie, choć większość naszych ziół można poddawać temu zabiegowi. Ćwiczenie czyni mistrza.
 5. Dlaczego moje rośliny nie wydają owoców:
  • Zastanawiałeś się, dlaczego Twoje pomidory, truskawki lub papryczki chilli mają tak mało owoców? Mała lub zerowa ilość owoców zwykle wynika z braku zapylania.
  • Aby roślina została zapylona, delikatnie nią potrząśnij lub użyj pędzelka do malowania, aby przenieść pyłek z jednego kwiatostanu na drugi. Dzięki imitowaniu pracy pszczół i wiatru szybko pojawią się pierwsze owoce.
 6. Jak przesadzać rośliny:
  • Rośliny powinny pozostać w ogrodzie do końca swego cyklu rozwojowego. Jednakże jeśli chcesz, możesz je przesadzić do normalnej doniczki i hodować w sposób tradycyjny, dodając wzbogaconej ziemi i pamiętając o podlewaniu. Pamiętaj też o usunięciu plastikowej osłony. Składniki odżywcze w naszej ziemi wystarczają na rok, ale jeżeli chcesz przesadzić rośliny, zrób to, zanim ich naturalny cykl rozwojowy się skończy.
  • Rośliny w naszych ogrodach rosną przez 2-6 miesięcy, w zależności od gatunku.
   Wyjmij wkład z systemu, usuń plastikowe, białe opakowanie – najpierw pokrywkę w kształcie litery U, potem plastikowy pojemniczek a następnie umieść roślinkę wraz z ziemią w doniczce ze zwykłą ziemią.
 7. Jaki jest cykl życia roślin w Smart Garden:
  • Rośliny różnią się długością cyklu życia. Większość naszych roślin rośnie przez 2-3 miesiące, papryczki chilli i niektóre rośliny kwitnące do 6 miesięcy. Długość życia zależy również od ilości światłą, temperatury i staranności opieki. Przykładowo, jeżeli zerwiesz wszystkie liście ziół, roślina może umrzeć. Ponadto, rośliny posadzone zimą mogą potrzebować więcej czasu na wzrost.
 8. Ile czasu potrzeba, by nasiona wykiełkowały?
  • Okres kiełkowania głównie zależy od temperatury. Im cieplej, tym wcześniej rozpocznie się kiełkowanie. Zazwyczaj następuje to po 1-2 tygodniach. Niektóre rośliny, takie jak pomidory, chilli i stewia, potrzebują do 3 tygodni. Szczegóły znajdziesz na opakowaniu wkładu. Pozostaw przejrzyste kopułki na wkładach do momentu, gdy kiełki zaczną ich dotykać.
 9. Klonowanie roślin:
  • Rośliny są niesamowite pod jednym względem – mogą się rozmnażać z zaledwie kilku komórek. Zjawisko to nosi nazwę totipotencji. Dzięki temu możesz dodatkowo zazielniać świat. Weź cząstkę rośliny z Twojego ogrodu, a ta, przy odrobinie szczęścia, wypuści pędy i rozpocznie nowe życie. Nowe „klony” możesz zasadzić w swoim ogrodzie lub podarować znajomym. Procedurę możesz nazwać klonowaniem – nowe roślinki będą genetycznie identyczne.
  • Metoda ta działa bez zarzutu w przypadku pokrzywki brazylijskiej:
   Zacznij od dorosłej rośliny (która ma przynajmniej 5-6 par liści). Odetnij część za pomocą ostrego noża tak, aby odcięty fragment miał przynajmniej 3-4 pary liści. Usuń dolną parę liści, pozostawiając przynajmniej 4 liście. Włóż tak przygotowaną roślinkę do naczynia z wodą, tak jak wkładasz do wody różę. Postaw ją w nasłonecznionym miejscu, ale nie bezpośrednio na słońcu – roślina nie ma korzeni, więc nie pobiera wody tak szybko i może uschnąć. Zaczekaj 2-3 tygodnie i sprawdź, czy pojawiły się korzenie. Gdy osiągną długość przynajmniej 0,5 cm, możesz zasadzić roślinkę. Gratulacje, przeprowadziłeś klonowanie! Teraz pozwól roślinie urosnąć i jeśli będziesz chciał, możesz ponownie sklonować tę samą roślinę. Możesz stosować tę metodę do klonowania tych roślin, które mają najlepszy kolor – potomstwo go odziedziczy. Jeśli ci się uda za pierwszym razem, możesz spróbować na coraz mniejszych fragmentach - im mniejsze, tym więcej klonów jednej rośliny możesz uzyskać. Życzymy dobrej zabawy!
 10. Nasiona:
  • Wszystkie rośliny produkują nasiona. Niektóre bardzo rzadko. Nasiona są mechanizmem ewolucji – podczas, gdy klonowanie tworzy identyczne osobniki, roślina wyrosła z nasiona jest kombinacją genotypu ojca i matki. Każda kombinacja jest inna i tak powstają nowe odmiany roślin. Tak więc z każdego zasadzonego nasionka wyrośnie genetycznie unikalny organizm.
  • Krok pierwszy – Twoja roślina musi zakwitnąć. Nie jest to trudne w przypadku systemu Click and Grow. Wymaga to tylko cierpliwości. Najłatwiej rozpocząć od aksamitki rozpierzchłej, pomidorków koktajlowych i chilli.
  • Krok drugi – nie obrywaj wszystkich zwiędłych kwiatów. Pamiętaj również, że wytwarzanie nasion jest wyczerpujące dla rośliny. Jeśli chcesz nasion najwyższej jakości, radzimy pozostawić tylko kilka „produkcyjnych” kwiatów.
  • Czekaj i obserwuj – kwiat zamieni się w torebkę nasienną. Nasiona mogą potrzebować wiele czasu, by dojrzeć. Dojrzałe nasiona aksamitki mają 1 cm długości i są prawie czarne. Można je łatwo wydobyć z kwiatu. Potrząśnij nim delikatnie a nasiona wypadną ci na dłoń.
  • Zbierz nasiona i zasadź je w swoim ogrodzie.
 11. Które rośliny dobrze czują się w swoim towarzystwie:
  • Mamy w ofercie wiele roślin, więc wybranie tych, które będą dobrze rosły razem może stanowić wyzwanie. Na szczęście możemy coś podpowiedzieć. Po prostu wybierz zestawy w ramach poniższych kategorii.
  • Rośliny, które rosną szybko i mają krótszy cykl życia:
   • bazylia
   • kocimiętka
   • oregano
   • mięta pieprzowa
   • tymianek
   • mimoza
   • gorczyca
  • Rośliny, które mają dłuższy cykl życia:
   • pomidor
   • papryczki chili
   • poziomki
   • lawenda
   • petunia
   • róża
   • celozja
   • pokrzywka
  • Rośliny, które rosną wysokie:
   • pomidor
   • chili
   • bazylia
   • mięta
   • hyzop
   • kocimiętka
   • mimoza
   • lawenda
   • celozja
  • Rośliny, które rosną niskie:
   • tymianek
   • oregano
   • majeranek
   • bazylia karłowata
   • róża
   • niecierpek
   • melisa
  • Rośliny, które dobrze razem wyglądają:
   • bazylia karłowata, tymianek, oregano, majeranek, kocimiętka
   • pomidor, chili, poziomka
   • róża, niecierpek, petunia, pokrzywka brazylijska
   • melisa, kocimiętka, mięta, stewia, bazylia
 12. Czy mogę dowolnie łączyć moje rośliny:
  • Jeżeli chcesz zestawiać ze sobą różne rośliny, możesz zamówić wkłady w 3-pakach i łączyć je w dowolny sposób. Wkłady można przechowywać do 2 lat w chłodnym i suchym miejscu, więc możesz zrobić sobie zapas.
 13. Czy ogrody Click and Grow są organiczne:
  • Jesteśmy zwolennikami zdrowej żywności i niemodyfikowanych genetycznie roślin. W związku z tym nasze produkty nie zawierają żadnych, w najmniejszym nawet stopniu podejrzanych składników. Nie ma w nich pestycydów, środków owadobójczych, grzybobójczych, hormonów roślinnych czy innych podejrzanych substancji. Nie ma potrzeby ich stosowania – odpowiednio podlewana i odżywiona roślina rosnąca w idealnych warunkach może bronić się sama, bez dodatkowej pomocy. Wszystko, czego dodaliśmy, to odżywcze minerały, które mimo, że są chemicznie identyczna jak minerały zawarte w organicznych nawozach, w niektórych krajach nie mogą być certyfikowane jako organiczne. Ponadto, nasze produkty nie zawierają BPA.
 14. Smart Garden - przewodnik w kilku krokach:
  1. Otwórz opakowanie Smart Garden.
  2. Odłóż na bok kopułki, wyjmij pojemniczki na ziemię i zdejmij z nich pokrywy w kształcie litery U.
  3. Włóż wkłady Smart Soil do pojemniczków, załóż z powrotem przykrywki w kształcie litery U a następnie umieść pojemniczki w podstawie ogrodu (usłyszysz charakterystyczny „klik”).
  4. Umieść przezroczystą kopułkę na każdym pojemniczku. Możesz ją usunąć, gdy pojawią się pędy. Zachowaj pojemniczki i kopułki do ponownego użytku.
  5. Wlej wodę do pojemnika tak, aby wskaźnik poziomu cieczy nie wystawał ponad poziom pokrywy ogrodu. Pozwoli to uniknąć przelania ogrodu.
  6. Włącz ogród do prądu i możesz zaczynać.
 15. Kiedy mogę usunąć kopułkę:
  • Sugerujemy, aby nie zdejmować kopułek do momentu, gdy nasiona wykiełkują i pędy zaczną prawie sięgać „sufitu” (jak pokazano na rysunku poniżej). Kopułka ma stworzyć warunki przypominające cieplarnię, aby przyspieszyć proces kiełkowania. Nie ma potrzeby usuwać przykrywek w kształcie litery U.
 16. Zasilanie Smart Garden – 120-240 V:
  1. Jak ustawić /regulować programator czasowy:
   • Programator czasowy działa w systemie 16/8 godzin. Cykl rozpoczyna się od nowa przy każdorazowym podłączeniu do prądu. Dla przykładu, jeśli podłączysz ogród o 8 rano, wyłączy się on o 12 w nocy (po 16 godzinach) i ponownie włączy o 8 rano. Po każdorazowym wyjęciu lampy z prądu należy odczekać przynajmniej 10 sekund, by system mógł się zresetować. Następnie podłączamy system do prądu, by rozpocząć kolejny cykl.
  2. Ile prądu pobiera Smart Garden:
   • Wspólnie z czołowymi technologami oświetleń LEDowych stworzyliśmy system przypominający światło naturalne i pobierający zaledwie 6 lub 18 watów energii. Dzięki temu roczny koszt zużytego prądu to tylko 4-12 dolarów.
 17. Obsługa i czyszczenie Ogrodu:
  • Pomyślnie wyhodowałeś kilka roślin i chciałbyś rozpocząć od nowa? Zalecamy umycie systemu przed włożeniem kolejnego wkładu. Wylej wodę z systemu i wypłucz pojemnik ciepłą (nie gorącą) wodą. Możesz dodać odrobinę detergentu a następnie wypłucz ponownie i wytrzyj delikatnie papierowym ręcznikiem. Nie zapomnij również o pojemniczkach na ziemię, gdyż nadają się one do ponownego użytku. Zarówno Smart Garden Zioła jak i Smart Garden 3 nadają się do mycia w zmywarce w temperaturze nie wyższej niż 60 st C. Przed włożeniem do zmywarki odłącz lampę.
 18. Jak nie przelać ogrodu:
  • Nasz Smart Garden Zioła został zaprojektowany tak, by sam monitorował ilość dostarczanej wody. Jednakże w niektórych sytuacjach może dojść do przelania ogrodu.
  • Jeżeli wlejesz zbyt dużo wody, system nie będzie regulował się właściwie (pływak nie powinien wystawać ponad poziom obudowy).
  • Ponadto, sprawdź białe końcówki nawadniające pod pokrywą. Czasami niektóre z nich nogą się przemieścić. Wyjmij pokrywę i sprawdź, czy wszystkie końcówki wyglądają tak samo. Jeżeli któraś z nich będzie dłuższa od innych, wciśnij ją na stole lub innej twardej powierzchni, by wszystkie były tej samej długości. Wkładając całość na miejsce powinieneś usłyszeć kliknięcie.
  • Jeżeli wkłady nadal są zbyt mokre (co sprzyja pojawieniu się mchu i grzybów), wyjmij wkłady z systemu na 1-2 dni, aby podeschły. Taka sytuacja może się zdarzyć w pierwszej fazie wzrostu. Podłoże ma taką samą wilgotność, lecz roślinki są mniejsze i wymagają mniejszej ilości wody, co może powodować przelanie. Problem powinien rozwiązać się, kiedy rośliny podrosną i będą potrzebowały większej ilości wody.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl